BEN KİMİM?

Merhaba, Ben Ali Haydar YILMAZ. Marqha olarak bilinmekteyim. Ziyaret etmiş olduğunuz ve değerli vaktinizi harcadığınız bu blog Resmi Bloğumdur.

Kısa Kısa : 1984 yılında Antalya’da dünyaya geldim. İlk ve orta okul eğitimimi İstanbul’da tamamladıktan sonra liseyi Manisa Anadolu Teknik Lisesi Makina Bölümün’de okudum. Makina Tasarımı, Otomasyon Sistemleri ve Makina imalatı  üzerine çalışmalarda bulunarak bu konularda kendimi yıllarca geliştirmeme rağmen, ilk bilgisayarımı aldığım günden beri bilgisayar, yazılım ve bilişim teknolojilerine olan merakım hiç bir zaman tükenmedi.

Kronoloji

1998 yılında ilk bilgisayarımı aldım.

1999 yılında ilk Flash Animasyonumu yaparak arkadaş çevrem ile paylaştım. Aynı yıl AutoCad ve PhotoShop programları ile tanıştım ve bu programları kullanma mantığını kavramaya başladım. Yine aynı yıl kendi logolarımı, background imagelarımı ve texturelerimi tasarlamaya başladım.

2000 yılında FrontPage kullanarak yaptığım, 20 adet HTML sayfadan oluşan www.era1269.com‘u (oyun hileleri sitesi) yayınladım.

2001 yılında ilk counter strike haritamı tasarladım  – http://www.oynasana.com/forum/m100738 – de_stad isimli harita ile 17 yaşımda yarışmalarda derece kazandım. www.map1269.b0x.com web sitem de haritalarımı yayınladım.

2002 yılında liseden mezun oldum ve üniversite serüvenim başladı.

2003 yılında bana faydalı olmayacağını ve geleceğin bilişim sektöründe olduğunu düşünerek üniversiteye ara verdim.

2004 yılında çevremde aradığım desteği bulamamamdan dolayı üniversite hayatıma kaldığım yerden devam ettim.

2005 yılında AutoCad, SolidWorks, Inventor ve Mechanical programlarını tam anlamıyla kullanabilir bilgiye sahiptim. Aynı yıl www.marqha.com kişisel bloğumun ilk temellerini atmış bulundum.

2006 yılında 1 sene üniversiteye ara vermeme rağmen 2 senede bütün derslerimi ve İçten Yanmalı Motorların Hareketli Parçalarını Hesaplayan Bigisayar Programı(visual basic) Tezimi vererek üniversiteden mezun oldum. Aynı yıl Manisa Sanayi Bölgesi’ndeki Tekpar Mühendislik firmasında tasarımcı olarak işe başladım.

2007 Aralık ayında askerlik görevim için istanbul yolunu tuttum.

2008 Mayıs ayında askerlik görevimi tamamlayarak istanbul’da freelance tasarım işlerinde bulundum. Aynı yıl istanbul’da birkaç firmada kısa dönemli Endüstriyel Tasarımcı olarak çalıştıktan sonra İzmir’e geri döndüm.

2009 Yılında Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Lazertek Tasarım firmasında Tasarımcı olarak çalışmaya başladım. 2013 yılına kadar çalıştığım firmada; Endüstriyel Konveyor Bantlar, Endüstriyel Boya Robotları, 2, 3 ve 5 Eksenli Lazer Kesim Tezgahları ve irili ufaklı bir çok otomasyon sisteminin tasarım ve üretiminde etkin rol oynadım.

2011 yılında Siemens NX tasarım programı kullanmayı öğrenerek bir çok projeye imza attım. Aynı yıl ilgi alanım olan bisiklet, dövüş ve kış sporları yazılarımın bulunduğu www.spor45.com (joomla) bloğumu oluşturdum. Yine aynı yıl içinde www.oyun-1.com, www.flash-oyun.net, www.excitegame.com, www.evdekor.pro bloglarını kurdum (wordpress).

2012 yılında www.hayat1oyun.com ve www.modatopuklar.com bloglarının internet kullanımına sundum.

2013 yılının Ağustos ayında yıllarca eğitimini aldığım Makina sektöründen ayrılarak, hayatım boyunca ilgili olduğum Yazılım-Bilişim konularında eğitim almak için Bilge Adam BT Akademiye kayıt oldum. C#, Asp.Net, MVC ve Windows Phone 8 konularında eğitim aldım.

Teknik Bilgi ve Tecrübelerim

KategoriUzmanlıkSeviyeTecrübe (yıl)
MühendislikAC/DC Motor KontrolüÇok İyi5
MühendislikAutoCADÇok İyi11
MühendislikAutoCAD MechanicalÇok İyi5
MühendislikAutodesk InventorÇok İyi5
MühendislikPLC (Programmable Logic Controller)Çok İyi5
MühendislikSiemens NXÇok İyi5
Grafik Tasarım2D Tasarım BilgisiÇok İyi10
Grafik Tasarım3D Tasarım BilgisiÇok İyi10
Grafik TasarımAdobe PhotoShopÇok İyi8
Grafik TasarımFont TasarımıÇok İyi1
Grafik TasarımKurumsal Kimlik ÇalışmasıÇok İyi1
Grafik TasarımLogoÇok İyi10
Donanım – GenelPCÇok İyi11
Donanım – GenelNotebookÇok İyi5
Proje YönetimiAnaliz ve Teknik tasarımÇok İyi5
Proje YönetimiKısa Süreli Projelerin Yönetimi (1-3 Ay)Çok İyi5
Proje YönetimiProje BütçelendirmeÇok İyi5
Proje YönetimiProje Ekibi Yönetimi (1-10 Kişi)Çok İyi5
Proje YönetimiUzun Süreli Projelerin Yönetimi (12+ Ay)Çok İyi5
Yazılım.NETOrta
YazılımADOOrta
YazılımAlgoritma GeliştirmeOrta
YazılımASPOrta
YazılımCSSİyi
YazılımHTMLİyi
YazılımMacromedia Dreamweaver MXİyi
YazılımMicrosoft Visual C# .NETOrta
YazılımMicrosoft Visual StudioOrta
YazılımPHPİyi
VeritabanıMySQLOrta
VeritabanıSQL Server 2000Orta
VeritabanıVeritabanı TasarımıOrta
VeritabanıVeritabanı YönetimiBaşlangıç